Naprawa laptopów Dobre rady

Dbaj o aktualizacje biosu w swoim laptopie. Nowe modele wprowadzone na rynek przez producentów nie są testowane w sposób długoterminowy, co znaczy, że niektóre usterki w laptopie mogą ujawnić się po latach i skutecznie unicestwić naszego laptopa. Producenci, gdy takową napotkają starają się ją naprawić i wypuszczają aktualizację oprogramowania płyty głównej. Przykładem może być zwiększenie przez producenta obrotów wentylatora systemu chłodzącego aby skuteczniej wychłodzić urządzenie. Zaniedbanie aktualizacji może doprowadzić do przegrzewania się chipsetów na płycie głównej laptopa co może spowodować awarię układu i konieczność wizyty w serwisie.

Dbaj aby laptop miał dobrą cyrkulację powietrza od spodu. Nie na darmo producenci sprzętu umieszczają tam szczeliny powietrzne.

Jeśli zdarzyło Ci się, że zamienione są klawisze Z oraz Y, wystarczy wcisnąć jednocześnie lewy Shift + Control.

Podczas pracy na laptopie nie zapominaj o 15 minutowej przerwie w ciągu godziny. Chroń swoje oczy!

Jeżeli zalałeś swój laptop bezzwłocznie go wyłącz. Może się zdarzyć, że laptop będzie pracował dalej, ale tylko do następnego uruchomienia.

Przynajmniej raz w roku zleć wymianę pasty termoprzewodzącej w swoim laptopie. Pasty z czasem tracą swoje właściwości, wyparwuje czynnik spajający i z pasty robi się pod wpływem temperatury twarda skorupka. Skutecznie uniemożliwia jej to odprowadzanie ciepła. Co za tym idzie, przegrzanie chipsetu (graficznego czy mostka północnego/południowego, ew. hybrydy) i awaria murowana.

W razie zalania laptopa niezwłocznie należy go wyłączyć, odłączyć źródło zasilania oraz baterie. Otwarty laptop należy odwrócić klawiaturą ku dołowi, aby ciecz mogła wypłynąć (chyba, że laptop został zalany od spodu) - minimum 24 godziny. Jeżeli po takim zabiegu laptop dalej nie pracuje należy się udać do serwisu celem oczyszczenia/naprawy płyty głównej laptopa. Woda mineralna powoduje śniedzenie oraz korodowanie lutów na płycie głównej już po 12 godzinach od zalania. Odkładając naprawę na później zmniejszamy szansę na naprawę naszego laptopa.




facebook